Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Snad každý má ve středním věku nějaké to trápení

6. 02. 2023 6:22:23
,,Proč já se takhle svévolně trápím, proč tu stojím jak jelito s očima plnýma slz místo toho, abych se někde courala v nákupáku nebo zašla za kámoškou na kafe. Né, já opravdu nejsem normální.“

Říkala jsem sama sobě před naším domem v Hlubočepích.

Jenže změnit to nejde. Nedokážu projet kolem toho domu, ve kterém jsem vyrůstala, kde jsem prožila nádherné dětství, abych se alespoň na chvilku nezastavila a nezavzpomínala na mámu s tátou.

Snad každý ve středním věku má nějaké to svoje trápení, které nemůže změnit a občas ho to bolí od srdce až do konečků prstů. Když jsem byla mladší, trápilo mě, že nemůžu mít děti. Ale po té pětačtyřicítce ... jako když utne. Teď je to spíš naopak. Když vidím dospívající děti mých známých a slyším o těch starostech s nima, tak jsem ráda, že děti nemám. Já bych je totiž v takových situacích (které slýchám od kamarádů) strašně řezala ;)

Naopak trápení ze ztráty rodičů se s věkem stupňuje - zdá se mi. Obzvlášť, když jedu sama přes Hlubočepy. Tam se mi vždycky u srdce něco sevře, v očích mám tůňky a bolí to až do konečků prstů. I přesto tam tak hrozně ráda jezdím a vždycky si promítám v hlavě film ze svého dětství.

Pokud jedu z Barrandova, zastavím se nejdřív na Výšince. Tam bývala otočka autobusu č.104. Vzpomínám na hospůdku se zahrádkou a s červeno-žlutými dřevěnými židlemi, na cesty přes políčko a uličkou nahoru, až do pultového krámku, který byl z druhé strany hospody. Když v sámošce na náměstíčku něco chybělo, mohlo se zaběhnout na Výšinku nebo na Žvahov, kde býval malý obchůdek s pultovým prodejem. Všechno jsme tu měli, jako na každé správné vesnici v osmdesátých letech. I když jsme byli vždy součástí Prahy 5, byla to vesnice obklopená polem (kde teď stojí Barrandovské sídliště), Dívčími hrady a Prokopským údolím. Takový malý ráj ve velkoměstě. A busem jsme byli za půl hodiny v centru Prahy. No jo, nádherné místo to bývalo, než se tady zastavěl každý kus zeleně. Dokonce i v Prokopském údolí už postavili domy a tam kde bývalo fotbalové hřiště, tam určitě taky šoupnou nějakou bytovku. Vlastně jsem ráda, že už tady nebydlím. Hodně těžce bych nesla ty změny v našich (tehdy) malebných Hlubočepích osmdesátých let.

Raději tudy jen projíždím a děkuji ... děkuji za dětství, které jsem tu mohla prožít.

Když sjedu z Výšinky na náměstíčko, zastavím naproti bývalé masně U Liprtů, kde stávala pouť. Vidím to opravdu tak živě, jakoby to bylo před pár lety. Ten řetízák, střelnici a houpačky, které jsem měla nejraději na každé pouti - dokud jsem se do nich vešla ;)

Kino, fotbalové hřiště, restaurace, drogerie, masna, pošta, samoobsluha, ovoce-zelenina, kadeřník, lékárna a dokonce i cukrárna tu bývala! A teď? Nic! Jediné co se z té doby dochovalo je hospoda u šraněk. Besední restaurace tu jediná zůstává a naštěstí stále funguje, už snad sto i více let (podle obrázků na jejích webovkách). Je škoda, že na náměstíčku se dochovala jen ona.

V každé vesnici v době mého dětství bývala spousta obchůdků, restaurace, kino atd. Ještě dnes vídám budovy (když jezdím pracovně po České republice), ve kterých pamětníci jako já vidí bývalou Jednotu. Ať už sámošku nebo pultový prodej. Z vesnic zmizelo vše - obchody, knihovny, kina i školy. Někde už nemají ani hospodu, jako třeba v mém oblíbeném Poříčí nad Sázavou. A to tam bývaly hospody čtyři. Dnes je v Jednotách a v bývalých hospodách buď vietnamský obchod nebo tam často stojí prázdné, opuštěné, jako takový pomníček vzpomínek.

Obchůdky na našem náměstíčku v Hlubočepích naštěstí prázdné nejsou, našli uplatnění jako bar, pizzerie, občerstvení - to jediné se v dnešní době tak nějak udrží. Pro ostatní si totiž každý zajede do velkých nákupních center, která rostou už i na malých městech jak houby po dešti. Drobní obchodníci zavírají své obchůdky, protože cenám velkých supermarketů nemohou konkurovat. Vidím to i u mých zákazníků. Pokud za městečkem či vesnicí otevřou supermarket, ať už je to Lidl, Penny, Albert či Kaufland, malé krámky pomalu krachují. Takže našinci přicházejí o zákazníky, peníze a živobytí a naše peníze, které utrácíme, odchází do zahraničí - většinou do Německa. Jediný český je snad COOP TERNO, jejímž vlastníkem je Jednota.

Hlubočepská sámoška naštěstí po letech získala nového majitele z Čech, který v ní udělal cukrárnu. A tak tam občas zajdu, dám si kávu a dortík, koukám z okna na protější vietnamský obchůdek a vzpomínám, jak jsem tam chodívala do OZ vybírat z velkých dřevěných beden brambory, jak jsem se vedle houpala za korunu na lodičkách, jak jsem si tady (v bývalé sámošce) kupovala Fidelu za padesátník a Lipo nebo Šuměnky za dvacetník.

Když projíždím kolem školky, vidím se na tříkolce drandící dolů z malého kopečku, až k agitačnímu středisku a tam brečím, že chci za mámou, která pracovala přes ulici na poště. Procházím se vzpomínkami (což miluju, i když se bičuju) a uvědomuji si čím dál víc, jak jsem byla na mojí mamce závislá, jak jsem na ni byla fixovaná a jsem dodnes, i když už tu skoro12 let není. Škoda, že si tohle člověk neuvědomuje už v dospívání.

Poslední zastávka – ta nejdelší a nejdůležitější je u našeho domu – u Raudnitzova domu. Koukám se z parku do dvora a do našich oken. Slzy se mi kutálejí po tváři jak hrachy, je mi úzko, ale nemůžu se odsud hnout. Vydržím tu sedět třeba hodinu a vzpomínat, přehrávat si dny mého dětství jako film. Koukám do oken, kde jsem mívala pokojíček a v hlavě mám tolik živých vzpomínek, které skáčou jedna přes druhou. Jak je možné, že vidím všechno tak živě, i když už to bude půl století. Jakoby to bylo jen pár let zpátky. To je hrozný jak ten čas letí – letos mi bude padesát, když pán Bůh dá a já si tady před naším domem připadám jako ta malá holka. Vždyť je to nedávno, když jsem si v parku hrála s míčem a slyšela mamku jak volala z okna:,,Kájo domů, oběd.“ Je to stále tak živé, tak strašně živé i po těch letech. Bolí to a píchá od srdce až do konečků prstů. A i když jsem šťastná za paměť, která mě do té doby dokáže vrátit, nestačí mi kapesníky na slzy, které se kutálejí jedna za druhou. Tohle je moje trápení, které mě bude provázet do té doby, dokud mi bude paměť sloužit.

Sedím v autě před naším domem, píšu si do bloku tenhle blog a je mi krásně ve vzpomínkách, ale smutno po té době a po našich. Strašně smutno. Miluju Hlubočepy, ale dnes jsem ráda, že už tu nebydlím. Asi bych se totiž trápila mnohem častěji.

Autor: Karla Šimonovská - Slezáková | pondělí 6.2.2023 6:22 | karma článku: 42.13 | přečteno: 10246x

Další články blogera

Karla Šimonovská - Slezáková

Hotely na jednu noc

,,Já bych to dělat nemohla, já bych se bála," řekla mi nejedna z mých kamarádek. Ale mě to baví, je to cestování, poznávání nového a ještě za to mám peníze. Navíc konečně tu mojí pusu využiju i na něco jiného, než na průsery.

13.2.2023 v 7:13 | Karma článku: 27.03 | Přečteno: 964 | Diskuse

Karla Šimonovská - Slezáková

Obyčejný život je neobyčejný

Včerejší pracovní cesta Prahou mě donutila k zamyšlení, které mě provází celým dnešním dnem a všude tu paní z ulice vidím. Možná by ji měla vidět i spousta jiných lidí.

8.12.2022 v 22:29 | Karma článku: 35.91 | Přečteno: 1273 | Diskuse

Karla Šimonovská - Slezáková

Jak jsem byla na křtu knížky aneb Knihovna Václava Havla je takový obýváček

A že to byl křest zajímavý. Patrik Banga křtil svojí knihu, kterou mu pokřtil režisér Václav Marhoul, spisovatel Jáchym Topol a spisovatelka Petra Dvořáková. Hrála kapela, víno teklo proudem, všude kamery a byla jsem tam taky já!

14.11.2022 v 7:43 | Karma článku: 22.62 | Přečteno: 1728 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Nora, nepřítel lidstva

Mediálním světem dnes otřásají zásadní témata a události. Pan primátor Svoboda vyzývá strážníky, aby se omluvili televiznímu moderátorovi za únik nahrávky z perlustrace za špatné parkování.

23.3.2023 v 20:16 | Karma článku: 15.40 | Přečteno: 157 | Diskuse

Jiří Herblich

Tvá odvaha tě přivede až k Bohu, zaznělo z hůry

Nebyl jsem nikým, přesto jsem byl a toto téma je tak veliké jako lidstvo samo. Proto doufám, že bude pochopeno co největším počtem lidí.

23.3.2023 v 9:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Na chodbě bytovky neřvěte sprosťárny

Nepochybuji, že taky máte nějaký svůj malý, neškodný rituál, který činí váš všední den zářivějším. Někdo přijde domů z práce, svalí se do křesla...

23.3.2023 v 7:55 | Karma článku: 22.79 | Přečteno: 586 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak dlouho budeme ještě západní kolonií?

Tak už to u nás chodí. Místo toho, abychom kolonizovali my, tak nás kolonizuje Západ a ještě nás každý týden krmí blafy v akci, po kterých rostou důchodcům štětiny...

22.3.2023 v 17:07 | Karma článku: 20.79 | Přečteno: 363 | Diskuse

Milan Šupa

O strážných andělech a o vražednosti duchovní nevědomosti

V povědomí lidí je zažito, že každý z nás má svého strážného anděla, který nás chrání a pomáhá nám. Tento názor je v něčem správný a v něčem nesprávný. Správný je v tom, že každý má opravdu svého pomocníka, nebo vůdce.

22.3.2023 v 16:19 | Karma článku: 7.06 | Přečteno: 149 | Diskuse
VIP
Počet článků 252 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3366

Pražanda, která žila 12 let ve střední Itálii, ráda na ni vzpomíná, ale ještě raději vzpomíná na osmdesátá léta v Československu.

Co mě baví? Žít, snít a vzpomínat :) 

Má kniha Zrzavé dětství v socialismu.... jestli se chcete vrátil v čase......, tak tady!

 

Zrzavé dětství v socialismu

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...