Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mrzí mě to velice, že zavíraj nám hranice

13. 04. 2016 6:07:03
Nedávno mi přišel e-mail od jedné čtenářky. Prý se chystá v květnu autem do Itálie a neví, zda je to bezpečné - kvůli imigrantům. V tu chvilku jsem se pousmála a řekla si, že ta česká panika je opravdu veliká.

Živě si vzpomínám, jak česká média psala o useknuté ruce v italském vlaku, prý imigranti! Velké haló, které se pak ukázalo absolutně mimo mísu. Jako většina těchto ,,velkých" informací. Nebo jak jedna česká holka, žijící v Itálii, popisovala po telefonu do hlavních večerních zpráv (na ČT 1 myslím), aktuální situaci v Itálii. Prý se lidi bojí chodit večer ven, znásilňují tu ženy a mlátí muže. Přitom ta holka je na mateřské a mezi přebalováním tří dětí, prasátkem Pepínou a Mášou, nestíhá nic jiného. Sama se nám pak přiznala, že na sledování zpráv o imigraci nemá čas a ven moc nechodí. A takové neověřené zprávy, lépe řečeno absolutní výmysly, pustí česká televize do éteru? To je horší jak pražská pavlač!

Z počátku jsem četla české i italské články o imigraci, koukala na televizi a sledovala internet. Teď už sleduji jen italské televizní noviny a dokumentární pořady o imigraci, natáčené v Itálii (moře, imigrační centra, děti v kanálech). Ano, děti v kanálech, to je ještě to nejmenší. Tisíce dětí zmizelo. Pokud zmizely útěkem nebo byly uneseny k nelegální adopci, je to smutné, ale není ta nejhorší věc, která se těm chudákům mohla stát. Už v létě mi jeden známý, který pracuje u námořní policie, vyprávěl jak se ztratilo přes pět tisíc dětí. Chtěla jsem o tom napsat - nesměla jsem. Prý je to tajné. No už asi není, když o tom byl dokumentární pořad a mluvili o tom i ve večerních zprávách. V centrech pro imigranty, na jihu Itálie, poučují tamní pracovníci rodiče, aby nepouštěli své děcko z dohledu. Dokonce jsou cedule s nápisy - hlídejte si své děti.

Mafie? Překupníci? Kdo ví. Ale do země se ty nevinné děti asi nepropadly.

Lidi jsou ...... no, nechci být sprostá a urážet nevinná zvířata, ale zvedá se mi žaludek z toho, že někdo dokáže vydělávat na cizím neštěstí. I když, v tom dnešním světě - už se nedivím ničemu!

Ale zpět k úvodu článku. Jak to tedy vypadá dnes v Itálii? Na pozoru by se měly mít hlavně ženy. V Itálii zemře každé dva dny jedna žena. Ale pozor - příčinou není imigrace, aby z toho zas někdo neudělal velkou ,,imigrační zprávu." Příčinou je domácí násilí!

Imigrace se v Itálii zatím bát nemusíte! Nevidím tu jedinou změnu, spojenou s tímto problémem.

Po naší ulici se občas projde nějaká muslimka, černošský pár a před obchodem stojí kluk, který žebrá, ale neprudí. Stojí, usmívá se, pozdraví.

Od Vánoc jsem projela Itálii ze středu na sever i na jih. Nikde jsem nenarazila na problém spojený s imigrací. Na parkovištích u benzínek klid, na silnicích a dálnicích také, o jihu a plážích nemluvě. Jasně, neviděla jsem celou Itálii, ale na Facebooku mám stovky známých, žijících po celé Itálii. Jsem si jistá, že kdyby byl někde jakýkoliv problém, už by to viselo na zdi.

Problém je teď jinde - Rakousko zavírá hranice u města Brennero i okolo. A to je jen začátek. No jo, Evropská unie, to je paráda! Pro Německo a Rakousko ovšem jen tehdy, když se jim to hodí!

Itálie po vstupu do Evropské unie brečela. Hlavně po změně měny. Měli se tu jak prasátka v žitě a teď - s eurem, mají skoro holé řitě. Vždycky když se mě ptají, jestli je v ČR euro, odpovím: ,,Copak jsme blázni? Podívej, jak jste s eurem dopadli vy a jak Slováci? My se držíme naší koruny zuby nehty."

Většina Italů by se k lirám vrátila hned, možná se domnívají, že by zas kafe stálo tisíc lir (18Kč) a ne jedno euro. No jo, byl to šok, dát za kafe 30 Kč a ne 18 Kč. A tak to bylo se vším. Italové vzpomínají na starou dobrou Itálii s nostalgií. Kdo by nevzpomínal, když měli kapsy plné peněz a mohli jezdit po světě, jak se jim zachtělo. Často slýchávám, jaké to bylo v Československu skvělé. Křišťál za hubičku, o restauracích nemluvě. Nejlepší hotely, krásné holky a magická Praha. Tak tenhle svět už dávno není ani pro ně, ani pro nás.

Bojíme se imigrace - my Češi (já jsem totiž doma tam i tady), ale že je Praha plná Rusů a ruských stánků, že Rumuni žebraj na ulicích a prodejci z ex Jugoslávie prodávají šmejdy a říkají tomu Made in Czech Republic, to nám nevadí? Mně je vždycky z obchůdků v centru Prahy a hlavně z Václavského náměstí smutno.

Italové se nebojí, nepanikaří, i když jim na jejich pobřeží připlouvá každý den loď plná imigrantů. Být to v ČR, tak už spousta lidí hraje ,,naživo" K 7 - potopeno. Italové hrají lodě jen na kostičkovaném papíře. Nemají v sobě tolik strachu a nenávisti. Možná díky náboženství, možná díky každodennímu slunci, které jim vykouzlí úsměv a zahřeje srdce. Nebo díky tomu, že většině z nich, někdo z jejich předků emigroval. A nejčastěji lodí do USA. Ve světě je prý osmdesát milionů Italů.

Já jsem napůl Češka a napůl Italka. Půlka mne se bojí co bude, ale ta italská půlka je optimista a věří, že to bude dobrý. A v Itálii to zatím dobrý je, tak se nebojte a kliďně přijeďte!

PS: A kdyby jel někdo do střední či jižní Itálie a potřeboval radu, klidně pište (Fb, e-mail). Jen se mě prosím neptejte na ubytování, protože já znám u moře jedinej hotel, kterej se jmenuje Maria neboli u úžasné tchyně ;)

Autor: Karla Šimonovská - Slezáková | středa 13.4.2016 6:07 | karma článku: 30.76 | přečteno: 2814x

Další články blogera

Karla Šimonovská - Slezáková

Malá Itálie uprostřed Prahy

,,Fuj, to je hnus." Zhrozila jsem se po otevření české konzervy loupaných ,,italských" rajčat. Teď už chápu, proč si tady lidi stěžujou na nekvalitní potraviny neboli na rozdíl potravin pro východní a západní trh.

19.10.2017 v 6:03 | Karma článku: 36.71 | Přečteno: 3767 | Diskuse

Karla Šimonovská - Slezáková

Osahala jsem co šlo (fotoblog)

,,Hmmm," povzdechla jsem si a přitiskla se ještě víc. Objímala jsem ho celým tělem, nasávala jeho vůni a nabírala z něj energii. Bylo mi tak krásně, že jsem zapomněla i na Eriku, která na mne koukala a jen kroutila hlavou.

11.10.2017 v 15:53 | Karma článku: 31.20 | Přečteno: 1291 | Diskuse

Karla Šimonovská - Slezáková

Tomáš Klus a Zrzavé dětství v socialismu

Po mé autogramiádě, na které mě svou návštěvou poctil i Tomáš Klus, začala jsem psát tento blog. V tu dobu se mi plnily sny. Doslova a do písmene. V tu dobu jsem věřila, že když si člověk něco z celého srdce přeje, že se to splní.

6.9.2017 v 23:32 | Karma článku: 29.88 | Přečteno: 1565 | Diskuse

Karla Šimonovská - Slezáková

Miřetín aneb Tenkrát jsem ho nenáviděla, teď bych ho milovala

Někdy vám souhra náhod způsobí znenadání to, co jste chtěli udělat už dlouhý čas. Ale nějak na to nebyl ,,čas."

24.8.2017 v 11:37 | Karma článku: 28.75 | Přečteno: 1090 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Peter Krivda Soliwarski

Potulky XXXVII - Belanská dolina na Turci

...na chvíľu nahliadnuť, aspoň sa dotknúť a uchovať si v depozitoch spomienok. Nádherná, trochu kľukatá a trochu kopcovitá cesta z Turčianskych Teplíc do Martina popod päty Veľkej Fatry, popod velebnosť Tlstej a Ostrej...

22.10.2017 v 18:54 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 121 | Diskuse

Ervín Dostálek

La Manga 2:Cartagena ve španělské Murcii - toť přece nové africké Kartágo (Carthago Nova)

Senátor Cato:"Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno!" Odkud to vlastně vyrazil Hannibal se slony na antický Řím? Elektrická ponorka a vynálezce, které nikdo nechtěl. A najednou tu vykopali antický amfiteátr uprostřed města..

22.10.2017 v 8:40 | Karma článku: 4.09 | Přečteno: 89 | Diskuse

Ervín Dostálek

La Manga: Cílem je léčivé bahno "Velkého rybníku" Jeleního ostrova španělského Středomoří

Brodíme se mělčinou slané vody mořského zálivu označenou bójemi na Jelení ostrov. Už kdysi staří Římané pod názvem Paulus a pak i Maurové, nazývající tuto oblast Al Buhayrat Al Qsarand, poznali přednosti zdejší přírody a teď i my.

21.10.2017 v 8:20 | Karma článku: 6.59 | Přečteno: 100 | Diskuse

Ervín Dostálek

Opravdu severská romance 10: V Bergenu průměrně prší 213 dní v roce, my ale měli slunečno

Světové firmy v nádherných domech z 18. st., v přístavu lodě z celého světa, plody moře kupované přímo od rybářů, 1 lanovka a 1 pozemní dráha na kopec nad městem, jež vzniklo jako "zelená louka mezi horami", bývalá metropole země.

20.10.2017 v 8:50 | Karma článku: 5.77 | Přečteno: 95 | Diskuse

Jan Vaverka

Baskicko – 3. díl: Cesta do Baskicka

Do Baskicka je to z České republiky zhruba 1800 km. To je dost daleko na to, aby cestování autem, autobusem nebo vlakem zabralo hodně času. Jak se tedy sem dostat, když většina přímých letů od nás léta do Madridu nebo Barcelony?

20.10.2017 v 8:20 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 107 | Diskuse
VIP
Počet článků 138 Celková karma 31.80 Průměrná čtenost 2546

Pražanda, která žila 12 let ve střední Itálii, ráda na ni vzpomíná, ale ještě raději vzpomíná na osmdesátá léta v Československu.

Co mě baví? Žít, snít a vzpomínat :) 

Má kniha Zrzavé dětství v socialismu.... jestli se chcete vrátil v čase......, tak tady!

 

Zrzavé dětství v socialismuNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.